Farma Kudlov | Naše krávy

Farma Kudlov...
mléčné bioprodukty
ze Zlína


 

 

 

Farma Kudlov


Naše krávy

Původ:

Krávy Pinzgau

Naše krávy, jejichž mléčné produkty u nás nakupujete, jsou plemene Pinzgau. Toto plemeno pochází z údolí Pinzgau v pohoří Hohe Tauern (Vysoké Taury) v Rakousku, známé svou velkolepostí, krásou i drsnou povahou. Toto pohoří hrálo při utváření vlastností pinzgauského skotu svou klíčovou roli. Předkové pinzgauského dobytka byli dovezeni do taurských údolí Kelty, kteří táhli Evropou už 800 let před naším letopočtem. Z původního skotu se vlivem prostředí vyvinulo přirozeným výběrem robustní i odolné, plodné a přizpůsobivé plemeno, které se rozšířilo nejen po údolích v okolí Salzburgu a v Tyrolsku, ale také po Korutanech, Bavorsku a Štýrsku. V současnosti se toto plemeno chová ve více jak 25 zemích po celém světě právě díky přizpůsobivosti ke ztíženým životním podmínkám. Jedná se zejména o pevné paznehty, chodivost (schopnost ujít za pastvou velké vzdálenosti), vysokou konversi i nekvalitního pastevního porostu. Tyto krávy mají také typickou rezavou srst, která chrání jedince před vlivem UV záření, a pevnou kůži, která je ochraňuje před bodavým hmyzem.

Kráva Pinzgau

Vzhled:

Pevně stavěný dobytek Pinzgau má bohatou kaštanově hnědou barvu s širokým bílým pruhem, který se táhne od kohoutku přes hřbet, stehna, břicho a ocas. Tlama a paznehty jsou vždy tmavé. Zvířata mají dobrou hloubku srsti a boků a výrazné svaly stehen. Krávy váží asi 600-750 kg v kohoutkové výšce 135-140 cm, býci jsou asi o 10 cm větší a váží 1000-1200 kg.

Vlastnosti, šlechtění:

Plemeno procházelo po celá staletí přirozeným vývojem, při němž získalo vynikající vlastnosti. Krávy jsou vysoce odolné, přizpůsobivé, dlouhověké a klidného temperamentu. Snáší i velké teplotní výkyvy. Výborně se pasou a píci dobře využívají. Proto jsme si je vybrali na Valašsko, kde potřebujeme skromné a odolné krávy. Nemůžeme jim nachystat kukuřici a vojtěšku jako v oblastech s lepší půdou, kde se dnes většina mléčných krav chová. Nepožadujeme proto po nich vysokou užitkovost. V létě mají jen pastvu a v zimě seno a travní senáž. Při této krmné dávce dojí kolem 5000 litrů za laktaci, při tučnosti 4,5% a bílkovině 3,87%.

Historie našeho chovu:

Kráva Pinzgau na Kudlově

S chovem krav plemene Pinzgau začala Farma Kudlov v roce 2013 dovozem 15 ročních jaloviček z Rakouska z oblasti Zell am See. Počet krav navyšujeme vlastním odchovem. Momentálně dojíme 24 krav a plánujeme rozšíření na 50 kusů. Plemenitbu zajišťuje býk ve stádě. Krávy se pasou od konce dubna do začátku listopadu na kopcovitých pastvinách kolem Farmy Kudlov. Na pastvinách je také 2x denně dojíme. Mléko se zpracovává na farmě. Krávy jsou opravdu klidné a dobře se s nimi manipuluje i na pastvinách při dojení. Mléko z pastvin má specifickou chuť po bylinách, které krávy spásají společně s trávou. A v zimě jsou krávy ustájené na volno v kravíně na Kudlově a dojí se v pevné dojírně.


Celý chov a zpracování mléka je v režimu BIO.

Kudlovské krávy